10 marca 2012

Podróż, zarówno ta całkiem bliska jak bardzo daleka oznacza nowe sytuacje, spotkania z ciekawymi ludźmi, przygody. Planując podróż musimy się też liczyć z tym, że niesie ona ze sobą większe ryzyko urazów, zachorowań i innych niepożądanych zdarzeń. Warto przygotowując się do wyjazdu zadbać o profilaktykę zdrowotną, tak by żadna choroba nie zakłóciła wspaniałego urlopu, a po powrocie by nie trzeba było zmagać się z przywiezionymi ze świata egzotycznymi dolegliwościami.

Zakres profilaktyki zdrowotnej zależy od tego, w jakim regionie świata będziemy przebywać oraz od charakteru podróży, planowanych aktywności takich jak nurkowanie czy trekking.

 

Zawsze jednak należy uwzględnić pięć elementów tych przygotowań:

  1. Szczepienia ochronne;
  2. Profilaktyka malarii i innych chorób przenoszonych przez owady;
  3. Higiena tropikalna i profilaktyka chorób przewodu pokarmowego;
  4. Apteczka;
  5. Ubezpieczenie/potencjalne zagrożenia związane z podróżą.

 

Pomocną w przygotowaniach do podróży może być wizyta w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży oraz konsultacja lekarza specjalisty. Poza możliwością wykonania obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych lekarz pomoże Państwu skompletować apteczkę, wyjaśni zasady higieny tropikalnej, profilaktyki chorób przenoszonych przez owady oraz innych chorób, których zwiększone ryzyko wystąpienia związane jest z podróżą w tropiki.

Szczególnego, indywidualnego przygotowania wymagają osoby przewlekle chore (cukrzyca, choroby serca,zaburzenia psychiczne, choroby onkologiczne), osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Podobnie planowane nietypowe spędzanie czasu w podróży: wspinaczka lub treking wysokogórski, nurkowanie, polowanie, wyprawy speleologiczne, piesze wędrówki po lesie tropikalnym wymagają szczególnego przygotowania jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną.

Zalecane jest, aby osoby dotychczas nie szczepione, zaplanowały wizytę w Centrum Medycyny Podróży na 6 tygodni przed wyjazdem. Jeśli przebyli Państwo szczepienia, szczególnie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, wizyta może być zaplanowana na 2 tygodnie przed wyjazdem. Osoby często podróżujące, szczególnie te, które chętnie korzystają z ofert tzw. „last minute” powinny rozważyć wykonanie kompletu szczepień w okresie pomiędzy podróżami – większość szczepień ma ważność wieloletnią.