15 kwietnia 2013
  1. Pić dużo wody. Picie dużej ilości płynów zwiększa produkcję moczu, który mechanicznie usuwa bakterie z błon śluzowych układu moczowego. W rozrzedzonym moczu bakterie trudniej się namnażają. Zaleca się, by dzienna dawka płynów wynosiła ok. 2 litry.

  2. Przynajmniej raz do roku warto wykonać ogólne badanie moczu, chorzy na cukrzycę czy nadciśnienie powinni być pod ścisłą kontrolą nefrologa.

  3. Nie można lekceważyć pierwszych objawów zakażenia układu moczowego takich jak ból, świąd, pieczenie, częstomocz powinny skłonić do wizyty u lekarza. Zakażenia układu moczowego mają tendencję do przechodzenia w skąpo objawowy stan przewlekły – niewyleczone, zaniedbane, które może rozwijać się latami i prowadzić np. do uszkodzenia nerek.

  1. Zaburzenia pracy nerek mogą wywoływać zatrucia np. glikolem, środkami nasennymi. Znane jest nefrotoksyczne działanie niektórych leków, np. antybiotyków (gentamycyny), środków przeciwbólowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu. Dlatego należy ostrożnie i według zaleceń lekarzy używać środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, antybiotyków i leków nasennych.

  2. Powinno się dbać o dolne partie ciała, tzn unikać noszenie krótkich spódnic, bluzek, siadania na trawie, ziemi czy betonie.

  3. Żurawina jest nieoceniona w profilaktyce, a jeśli już dojdzie do zakażenia, pomaga łagodzić jego objawy. Warto ją spożywać w dowolnej formie – soku, jako dodatku do mięs, naparów. Leczenie warto też wspomagać owocem jałowca, zielem skrzypu, fiołka trójbarwnego, pokrzywy i pietruszki.