-
Pić dużo wody. Picie dużej ilości płynów zwiększa produkcję moczu, który mechanicznie usuwa bakterie z błon śluzowych układu moczowego. W rozrzedzonym moczu bakterie trudniej się namnażają. Zaleca się, by dzienna dawka płynów wynosiła ok. 2 litry.
-
Przynajmniej raz do roku warto wykonać ogólne badanie moczu, chorzy na cukrzycę czy nadciśnienie powinni być pod ścisłą kontrolą nefrologa.
-
Nie można lekceważyć pierwszych objawów zakażenia układu moczowego takich jak ból, świąd, pieczenie, częstomocz powinny skłonić do wizyty u lekarza. Zakażenia układu moczowego mają tendencję do przechodzenia w skąpo objawowy stan przewlekły – niewyleczone, zaniedbane, które może rozwijać się latami i prowadzić np. do uszkodzenia nerek.
-
Zaburzenia pracy nerek mogą wywoływać zatrucia np. glikolem, środkami nasennymi. Znane jest nefrotoksyczne działanie niektórych leków, np. antybiotyków (gentamycyny), środków przeciwbólowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu. Dlatego należy ostrożnie i według zaleceń lekarzy używać środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, antybiotyków i leków nasennych.
-
Powinno się dbać o dolne partie ciała, tzn unikać noszenie krótkich spódnic, bluzek, siadania na trawie, ziemi czy betonie.
-
Żurawina jest nieoceniona w profilaktyce, a jeśli już dojdzie do zakażenia, pomaga łagodzić jego objawy. Warto ją spożywać w dowolnej formie – soku, jako dodatku do mięs, naparów. Leczenie warto też wspomagać owocem jałowca, zielem skrzypu, fiołka trójbarwnego, pokrzywy i pietruszki.