15 kwietnia 2013

Od 2006 r. obchodzony jest Światowy Dzień Nerek, który ma na celu podniesieniu świadomości znaczenia nerek, powszechności chorób z nimi związanych oraz metod ich leczenia. Ile się zmieniło w ciągu tych 7 lat?

Na choroby nerek cierpi co dziesiąty Polak, bardzo często nie zdając sobie z tego sprawy. Dlaczego? Ponieważ choroby nerek przebiegają zazwyczaj bezobjawowo, z tego powodu postawienie diagnozy rozciąga się w czasie. Wiele chorób nerek występuje bardzo rzadko i przyczyny ich wystąpienia nie są do końca poznane.

– Choroba, która najczęściej prowadzi do przewlekłej choroby nerek to źle leczona cukrzyca, lub nadciśnienie tętnicze – komentuje dr Daniel Baczyński, nefrolog z Przychodni Specjalistycznej Prosen –  U niektórych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, którzy jednocześnie są leczeni na cukrzycę, niedokrwistość może rozwinąć się wcześnie i być bardziej nasilona. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby.

 

Poziom kreatyniny i hemoglobiny pod kontrolą

Regularna kontrola u lekarza z oznaczeniem morfologii krwi jest istotna, ponieważ pozwala wcześnie wychwycić zmiany dotyczące poziomu hemoglobiny, czyli białka znajdującego się w krwinkach czerwonych, którego zadaniem jest transportowanie tlenu i dostarczenie go do wszystkich komórek organizmu. Kiedy poziom hemoglobiny jest zbyt niski mamy do czynienia z anemią, czyli niedokrwistością. Niedokrwistość towarzysząca przewlekłej niewydolności nerek, tak jak każda inna, może powodować osłabienie, niedociśnienie, zaburzenia ukrwienia poszczególnych narządów, w tym nerek, co może jeszcze bardziej pogarszać ich funkcję. Nieleczona może prowadzić do zaostrzenia choroby niedokrwiennej serca, zawału mięśnia serca, niewydolności serca. Natomiast kreatynina, wytwarzana przez mięśnie, jest usuwana z krwi przez nerki. Jeśli nie pracują prawidłowo, to ilość kreatyniny we krwi wzrasta. Wysoki poziom kreatyniny we krwi razem z podwyższony poziomem mocznika w sposób bardzo dokładny określa stopień upośledzenia, tzw. filtracji kłębuszkowej, a tym samym wydolności nerek. Im wyższe stężenie kreatyniny i mocznika tym większy stopień uszkodzenia nerek.

 

Jak dbać o nerki

Pić dużo wody. Picie dużej ilości płynów zwiększa produkcję moczu, który mechanicznie usuwa bakterie z błon śluzowych układu moczowego. W rozrzedzonym moczu bakterie trudniej się namnażają. Zaleca się, by dzienna dawka płynów wynosiła ok. 2 litry. Należy dbać o dolne partie ciała, tzn unikać noszenie krótkich spódnic, bluzek, siadania na trawie, ziemi czy betonie. Warto spożywać żurawinę, w dowolnej formie, soku, jako dodatku do mięs, naparów. Żurawina jest nieoceniona w profilaktyce, a kiedy dojdzie już do zakażenia, pomaga łagodzić jego objawy. Leczenie warto też wspomagać owocem jałowca, zielem skrzypu, fiołka trójbarwnego, pokrzywy i pietruszki.

Warto czasem też poszukać w Internecie informacji na temat bezpłatnych konsultacji lekarzy specjalistów takich jak np. nefrolog.