5 kwietnia 2024

Uwielbiamy podróżować. To zawsze odkrywanie nowych, nieznanych miejsc, zmiana otoczenia, smak nowych potraw, kontakt z odrębną kulturą, ludźmi. A co, jeśli marzy się nam wyprawa do krajów bardzo odległych, tak zwanych egzotycznych?

Zasada jest jedna, takich wypraw nie odbywa się na pełnym „spontanie”, i im lepiej się do nich przygotujemy, tym spokojniej i w bardziej zorganizowany i zaplanowany sposób spędzimy czas na miejscu. O kraju, który wybierzemy na swoje wakacje, należy się jak najwięcej dowiedzieć i przeczytać. Przede wszystkim jednak koniecznie należy poradzić się przed taką wyprawą lekarza specjalisty, który podpowie, jakie badania oraz szczepienia wykonać.

Kraje egzotyczne, czyli jakie?

Najprościej rzecz ujmując, kierunek możemy nazwać egzotycznym, jeśli przemieszczamy się na inny kontynent niż Europa, co oznacza dla Polaków przeważnie zmianę flory bakteryjnej, posiłków i systemu wartości. Najpopularniejsze egzotyczne destynacje to dla naszych rodaków Tajlandia, Zanzibar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Chętnie wybieramy się także na wyspy takie jak Kuba, Dominikana czy Malediwy. Kuszą nas również kraje azjatyckie i ich kultura. Odwiedzamy Wietnam, Kambodżę, Oman bądź Sri Lankę.

Można przyjąć, że w krajach egzotycznych przez cały rok temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Dlatego o wyprawie w te strony można myśleć przez cały rok. Jeśli planujesz wyjazd latem, to najlepszym wyborem będzie Bali lub Malezja, gdyż trwa tam wówczas pora sucha.

Kiedy zacząć planować egzotyczną podróż?

Etap planowania i podróżowania „palcem po mapie” lub, co jest częściej obecnie praktykowane, wertowanie setek stron internetowych, blogów podróżniczych, forów internetowych, jak również videoblogów, to jeden z najprzyjemniejszych momentów przygotowujących nas do właściwej podróży. Włączenie tych ostatnich w etap planowania jest coraz bardziej sensowne, gdyż możemy zobaczyć, co tak naprawdę czeka nas na miejscu, włącznie z pięknymi widokami, jedzeniem, jak również realnymi rachunkami za różne atrakcje.

Przygotowując się do radykalnej zmiany otoczenia, obowiązkowo pamiętajmy o wizycie u lekarza i najlepiej, jeśli będzie to lekarz medycyny podróży lub medycyny tropikalnej.

O czym należy koniecznie pamiętać?

Krótko rzecz ujmując, obszarami, jakich nie wolno pominąć w planowaniu podróży, są:

  • wizyta lekarska, czyli konsultacja z lekarzem internistą lub specjalistą w zakresie medycyny podróży

To lekarz zleci konieczne badania oraz szczepienia. Pamiętajmy, że turyści to osoby najbardziej narażone na infekcje, zatem nie wolno lekceważyć zaleceń lekarza ze szczególnym naciskiem na szczepienia – te obowiązkowe, jak i te rekomendowane. Takiego lekarza należy odwiedzić 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem.

  • zgromadzenie koniecznych dokumentów

Poza wymaganymi dokumentami czy wizami warto pamiętać o ubezpieczeniach. Tych dostępna jest cała paleta, jednak najbardziej niezbędne są te zdrowotne, które będą pomocne w przypadku konieczności skorzystania z opieki medycznej, w tym z ratownictwa lub też strat poniesionych wskutek nieszczęśliwego wypadku.

  • Zebranie środków pieniężnych

Posiadanie odpowiednich środków przeznaczonych na wydatki na miejscu czy planowane wycieczki zagwarantuje nam spokój i poczucie bezpieczeństwa. Część takich środków najlepiej mieć w gotówce – nie ma tutaj jednak zasad uniwersalnych i wszystko zależy od uwarunkowań danego kraju.

  • Skompletowanie apteczki podróżnej

Pamiętajmy o zgromadzeniu potrzebnych leków, środków opatrunkowych, dezynfekcyjnych oraz przeciw owadom. Lekami najważniejszymi będą te podstawowe – przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Przeważnie podobne zabieramy ze sobą w każdą podróż zagraniczną i dzięki nim reagujemy szybko i czujemy się bezpieczniej. Przeważnie w kraju egzotycznym leki i dostęp do usług medycznych jest znacznie bardziej ograniczony i droższy niż w naszym rodzimym.

Nie zapomnijmy również o kremach przeciwsłonecznych z wysokim filtrem oraz nakryciu głowy. Warto się również zabezpieczyć na wypadek deszczu, co ma szczególne znaczenie w niektórych egzotycznych krajach; przyda się jednak wszędzie.

Warto również poświęcić chwilę na rejestrację w systemie Odyseusz oraz śledzenie aktualnych informacji o danym kraju na stronie MSZ. Odyseusz ma za zadanie pomóc naszym obywatelom poprzez wczesne powiadamianie o sytuacjach związanych z naruszeniem bezpieczeństwa, jak na przykład zagrożenie terrorystyczne lub ataki.

Wyjazd egzotyczny z dzieckiem

Czy wyjazd egzotyczny z dzieckiem jest możliwy? Oczywiście, jednak należy pamiętać, że tutaj ogromne znaczenie ma komfort podróży oraz bezpieczeństwo pobytu na miejscu. Przede wszystkim należy się kierować czasem podróży, jaki dziecko będzie musiało spędzić w samolocie, a więc najrozsądniejsze kierunki egzotyczne, to: Egipt, Tunezja czy Maroko. W tych też krajach znajdziemy wysoko rozwiniętą ofertę atrakcji dla rodzin, uwzględniającą animacje, place zabaw czy parki wodne. Na podróżowanie z maluchem wybierajmy miesiące, w których nie ma szczególnie wysokich temperatur powietrza, aby wyeliminować ryzyko udaru, poparzeń słonecznych czy odwodnienia. Wszelkie wątpliwości pomoże rozwiać lekarz. On również zleci odpowiednie badania, jak i powie, jakie szczepienia wykonać i jakie lekarstwa zabrać w podróż.

Wyjazd z seniorem

Podobne zasady odnoszą się do podróży planowanych przez osoby 60+. Tutaj również odpowiedzialnie należy wybierać kierunki egzotyczne. Oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia i ogólnej kondycji, i tutaj po raz kolejny należy podkreślić, jak ważne jest, aby wyjazdy zagraniczne konsultować z lekarzem oraz wykonać pakiet poleconych przez niego badań.

Zarówno w przypadku podróży seniora, jak i z dzieckiem przyda się zachowanie kilku punktów:

  • Czas podróży – najlepiej jak najkrótszy, nie powodujący nadmiernego przemęczenia
  • Konsultacja lekarska zawierająca badania i ocenę ogólną stanu zdrowia i kondycji
  • Apteczka podróżna – skompletuj niezbędne leki, w tym oczywiście leki przyjmowane na stałe
  • Zabierz ze sobą dokumentację medyczną, jak również zaświadczenia o przebytych szczepieniach.

Co po powrocie z podróży?

Odpowiedzialna i dobrze przeprowadzona podróż nie kończy się na lotnisku rodzimego kraju. Jeśli w trakcie podróży miałeś jakąś infekcję lub dręczą Cię nietypowe objawy mogące świadczyć, że na coś chorujesz, koniecznie odwiedź lekarza – internistę lub specjalistę medycyny podróż/tropikalnej. Co może Cię zaniepokoić?

– bóle brzucha, nudności;

– podwyższona temperatura ciała;

– wysypka lub podrażnienie skóry;

– ogólne złe samopoczucie.

 

 

Tutaj szczegółowe dane do badań w ProsenMed