17 czerwca 2024

Podróżowanie to wielka radość, możliwość poznawania nowych zakątków świata, zmiana otoczenia, lepsze rozumienie świata, ludzi, a często także siebie. Podróżować kochamy w każdym wieku. Osoby po 60-tym roku życia, czyli tak zwani seniorzy, są coraz lepiej zorientowani w rozrywkach i często spędzają czas tak jak lubią, bez żadnych ograniczeń. A podróżowanie to jedna z ulubionych rozrywek.

W momencie, gdy mamy już dorosłe dzieci, jesteśmy na emeryturze lub pracujemy w mniejszym wymiarze godzin, możemy pozwolić sobie na elastyczne spędzanie czasu, także podróżowanie. Podróżujemy z ukochaną osobą lub z przyjaciółmi, wiele osób lubi  spędzać tak czas w pojedynkę. Jak sprawić, aby nasz czas za granicą przebiegł spokojnie, bezpiecznie, bez niepotrzebnego stresu i niepokojów? Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie obejmujące kilka obszarów, w tym najważniejszy z nich – zdrowie!

Zdrowie – najważniejszy obszar, o który nie tylko musisz, ale przede wszystkim chcesz zadbać. Masz już tyle lat, że Twoja dojrzałość wręcz nakazuje Ci dbanie o zdrowie. Odwiedzasz lekarzy, bo dzięki temu wiesz, czy wszystko u Ciebie w porządku. Czy możesz bezpiecznie i spokojnie żyć, pracować, spędzać wolny czas i podróżować. Warto przygotowując się do wyjazdu, zadbać o profilaktykę, tak by żadna choroba nie zakłóciła wspaniałego urlopu, a po powrocie by nie trzeba było zmagać się z przywiezionymi ze świata egzotycznymi dolegliwościami. Co powinna obejmować wizyta u lekarza przed planowaną podróżą?

Wszystko zależy od tego, gdzie się wybierasz. Im dalej, tym o więcej rzeczy należy zadbać, więcej badań i szczepień zrealizować. Zakres takich czynności medycznych najlepiej ustalić wykwalifikowany w tym temacie specjalista – Lekarz medycyny podróży. Taką poradnię znajdziesz w naszej klinice, a korzystając z niej, świetnie przygotujesz się do podróży. Wizyta u takiego specjalisty jest szczególnie zalecana w przypadku bardziej wymagających pacjentów, z różnymi przewlekłymi chorobami, jak również osób starszych. Najlepiej udać się tam 6-8 tygodni przed planowaną podróżą, wówczas unikniesz nerwów i pośpiechu i spokojnie będziesz mógł cieszyć się oczekiwaniem na wycieczkę. Niektóre badania i szczepienia wymagają wykonania ich odpowiednio wcześnie lub też kilku dawek.

Lekarz medycyny podróży po dokładnym wywiadzie na temat Twojego stanu zdrowia:

  • wskaże potrzebne badania oraz szczepienia, wyda również Międzynarodową Książeczkę Szczepień;
  • przepisze recepty na leki przyjmowane na stałe, a także w razie potrzeby dodatkowe. Wyda również zaświadczenie o zażywanych lekach, co ułatwi ich przewiezienie czy ewentualną kontrolę;
  • przeprowadzi rozmowę na temat odwiedzanego kraju, środków ostrożności oraz co robić i gdzie się udać, gdy przytrafi się nam infekcja lub inna potrzeba skorzystania z opieki lekarskiej;
  • doradzi, jakie lekarstwa koniecznie spakować do podróżnej apteczki, która oprócz leków, środków higienicznych i dezynfekcyjnych powinna obejmować również suplementy diety. Warto sprawdzić przepisy celne, również w zakresie tego, jakie lekarstwa można przewieźć do kraju, gdzie się wybieramy;
  • odpowie na nasze wszelkie pytania, wątpliwości w zakresie zdrowia w podróży. Lekarz poradzi, o czym osoba w Twoim wieku musi pamiętać oraz na co zwracać szczególną uwagę w podróży. Taka dawka wiedzy wsparta osobistą rozmową sprawi, że poczujemy się pewniej i bezpieczniej.

Pamiętajmy, że na terenie Unii Europejskiej podstawowa opieka będzie bezpłatna i zapewniona na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie zapomnijmy jednak wykupić ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek potrzeby skorzystania z bardziej wymagającej opieki medycznej czy hospitalizacji. To na pewno będą dobrze wydane pieniądze, a taka polisa spakowana do bagażu podróżnego jeszcze bardziej umocni nasze poczucie bezpieczeństwa.

Planując wyjazd i pakując bagaż, pamiętajmy o skompletowaniu różnorodnej garderoby, zarówno takiej na wypadek upału, mocnego słońca, jak i deszczu – czyli nakryciu głowy, kremu z filtrem, okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV (najbezpieczniejsze mają filtr 400), pelerynie lub parasolce. Wiadomo, wszędzie można kupić brakujące, zapomniane przybory, jednak lekarz podpowie w zakresie niezbędników, które ciężko będzie zdobyć na miejscu. Na co dzień w podróży pamiętajmy o doborze odpowiedniej odzieży, obuwia, ale także zabieraniu ze sobą nieodzownej butelki wody, jak również piciu elektrolitów.

Odpowiednio przygotowany senior będzie mógł w pełni korzystać z absolutnie zasłużonego urlopu w radości i spokoju. Warto zatem podjąć tych kilka niezbędnych kroków, aby zapewnić sobie taki komfort podróżowania.